sobota, 17 listopada 2018

Szolka, czyli pij kawę po śląsku

Z tym pięknym, zgrabnym kubeczkiem spotkałam się po raz pierwszy w Krakowie na wystawie Z drugiej strony rzeczy
A potem dostałam szolkę od pana Bogdana Kosaka- projektanta ceramiki i rzeźbiarza, który prowadzi w Cieszynie autorską Modelarnię Ceramiczną. Bogdan Kosak postanowił odświeżyć znaną śląską tradycję, by kawę pić w takim właśnie kubku, zwężanym u góry i wygodnie leżącym w rękach. Kawa pozostawała długo ciepła (dzięki kształtowi naczynia) i sprzyjało to prowadzeniu długich rozmów z szolką w dłoni.

Szolka w nowej wersji, minimalistycznej, porcelanowa, biała bardzo przypadła mi do gustu. No i jaki świetny pomysł na prezent dla przyjaciół - zwłaszcza tych ze Śląska, prawda?
Polecam.

Więcej o szolce i panu Bogdanie Kosaku tutaj:
Bogdan Kosak
Skond sie wziyna szolka?

Szolkę kupicie tutaj: Gryfnie

13 komentarzy:

 1. fajna ta szolka :D zaraz mi sie przyponiało ..." w antryju na byfyju stoi szolka tyju" czyli w seni przedpokoju na kredensie stoi szklanka herbaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda jak dzbanuszek do mleka :) Z takiego kubka nie miałam jeszcze okazji spijać kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie w domu w takiej szolce nalewało się mleko i stawiało na stole, żeby każdy mógł go sobie nalać do kawy :) Ciekawy pomysł mają na śląsku, ja z Poznania to zupełnie inaczej to wygląda :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Najważniejsze to, co jest w środku - pyszna kawa, która od rana pobudzi i zmotywuje do działania to jest to :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Klaudia ma rację - szolka wygląda trochę jak mały dzbanek na mleko :). Ciekawe wydanie kubeczka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Trochę jak dzbanuszek do mleka, tylko dziubka nie ma :) Bardzo ładny ten kubek - taki nietypowy!

  OdpowiedzUsuń
 7. Takiego wydania kawy jeszcze nie widziałem. Nigdzie się o tym nie mówi a przyznaję że wygląda ciekawie. Wrócę do domu i spróbuję poszukać odpowiedniego naczynia dla siebie :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Nazwa mnie zabija po prostu! Od dziś tylko tak będę mówił na kawę, to słowo zdominuje moje życie haha. Mimo że krótki, to ciekawy wpis! Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe, nigdy nie słyszałem że na śląsku pije się z kawę z dzbanka. Może dlatego, że jestem z wielkopolskiego? Każdy region ma swoje tradycje, to zrozumiałe, a ślązacy to już wogóle oryginalni są

  OdpowiedzUsuń
 10. Jest w tym jakaś nutka PRLu, ale ogólnie bardzo pozytywne wrażenie, z pewnością postawiłabym takie cudo na swoim stole :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciasto wygląda tak pysznie! Mogłabyś podać przepis? Uwielbiam takie ciasta z owocami, a to wygląda na proste to chyba poradziłbym sobie z wykonaniem. :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Ta szolka wygląda trochę jak mały dzbanek na mleko albo na śmietankę do kawy :). Ciekawe wydanie kubeczka, muszę przyznać że nie spodziewałam się takiej wariacji.

  OdpowiedzUsuń
 13. Klasyka i tradycja w nowoczesnym wydaniu - to kocham!

  OdpowiedzUsuń