Jak ważna jest listwa startowa do styropianu?

Ogrzanie domu bez odpowiedniej warstwy izolacyjnej jest niemożliwe. Bez izolacji ciepło ucieka z domu, co wiąże się z podwyższonymi rachunkami za ogrzewanie. Warto pamiętać o tym, aby do izolowania ścian użyć wysokiej jakości materiałów i zlecić wykonanie pracy fachowej ekipie.

Jak ocieplać dom?

Najważniejsze jest to, aby ocieplane ściany były równe, suche oraz wolne od wszelkich zanieczyszczeń i miały wysoką przyczepność kleju. Przygotowanie podłoża jest jedną z najważniejszych części przedsięwzięcia, ponieważ wszelkie niedociągnięcia mogą stanowić problem w mocowaniu ocieplenia, a nawet przez to pojawić się może wilgoć we wnętrzu domu. Wiele osób lekceważy ten etap pracy, poświęcając więcej uwagi materiałom. Warto pamiętać, aby kupić wysokiej jakości styropian, klej oraz elementy takie jak listwa startowa do styropianu.

Jakie materiały wybrać?

Po przygotowaniu ścian można przejść do kolejnego etapu, czyli klejenia styropianu. Według ekspertów klej należy nałożyć na styropian w taki sposób, aby zajmował 60 procent powierzchni materiału izolacyjnego. Jednakże w przypadku gdy będzie go więcej nic nie grozi. W sytuacji odwrotnej, za mała ilość kleju może spowodować to, że styropian nie będzie szczelnie przylegał do ścian. Najczęściej do nakładania kleju na styropian używane są pace zębate, jednakże narzędzie to będzie miało najlepsze zastosowanie na gładkich ścianach z betonu komórkowego lub silikatów. Niedobór kleju wynika z tego, że wykonawcy często nakładają go nierówno lub też bez pasa na obwodzie, sądząc, że to wystarczy. Takie niedociągnięcia wiążą się z tym, że pracownicy chcą wykonać pracę jeszcze szybciej. Dlatego też należy korzystać z usług zaufanych firm, które zajmują się układaniem styropianu.

Wszelkie nieszczelności są niezwykle problematyczne, najgorzej, jeśli pozostawione one zostaną zarówno u dołu, jak i na górze, poprzez nie zastosowanie listy startowej. Nie dokonując potrzebnych prac, umożliwi się w ten sposób przewiew zimnego powietrza. Taka szczelina pod styropianem może być bardzo niebezpieczna w przypadku wybuchu pożaru w domu, ponieważ ogień może się rozprzestrzeniać przez taką szczelinę. Z tego też powodu należy pamiętać o tym, żeby klej był nałożony po całym obwodzie styropianu.

Najczęściej popełniane błędy

Warto mieć na uwadze to, że szary styropian mimo tego, że uważany jest za lepszy izolator, jest podłożem, na które ciężej jest nałożyć klej. Z tego też powodu producenci zalecają stosowanie wysokiej jakości klejów, które są o wiele droższe. Dla jeszcze lepszego mocowania kleju można zdecydować się na płyty ryflowanie, czyli, takie, które mają specjalne rowki, dzięki nim powierzchnia klejenia jest zwiększona.
Błędne jest natomiast jakiekolwiek naruszanie struktury styropianu przy użyciu siatek lub papieru ściernego po to, aby zmatowić powierzchnię izolatora.

Jednym z najczęstszych błędów przy ocieplaniu domu jest wykonywanie prac przy nieodpowiedniej pogodzie. Warto pamiętać, o tym, że takie prace należy prowadzić w temperaturach pomiędzy pięcioma a dwudziestoma pięcioma stopniami Celsjusza. Ważne jest również to aby w czasie prac nie padało, ponieważ ma to ogromny wpływ na użyte materiały a szczególnie na klej, który może zaschnąć, wtedy gdy temperatura jest za wysoka. Warto również zastosować osłony przeciwsłoneczne, ponieważ pod wpływem słońca płyty się bardzo nagrzewają, co prowadzi do naprężenia, a następnie do odkształcania się izolacji. Mając powyższe na uwadze, prace ociepleniowe należy zlecić polecanej firmie, która zatrudnia fachowców i zagwarantuje zadowolenie z wykonanej izolacji.

Redakcja djakdesign.pl