Płyta na ścianę kuchnia – zalety

Podczas urządzania kuchni, wiele osób zastanawia się, czy płyta laminowana na ścianę, to dobry pomysł. Obecnie jest to bardzo popularne rozwiązanie, które można znaleźć w wielu kuchniach. Zastosowanie płyty laminowanej pomiędzy szafkami posiada zarówno mocniejsze, jak i słabsze strony. Na tego typu rozwiązanie decydują się głównie takie osoby, które szukają bardzo ciekawej alternatywy do płytek na ścianę w kuchni. Płyta laminowana pozwoli ciekawie zaaranżować naszą kuchnię. Warto kupić taką, która będzie od sprawdzonego producenta, bowiem będzie to zakup na wiele lat.

Zalety i wady płyty laminowanej na ścianę w kuchni

Zastosowanie płyty laminowanej w naszej kuchni będzie wiązało się z wieloma zaletami, ale też kilkoma wadami. Warto pierw przeanalizować wszelkie za i przeciw, ponieważ nie jest to rozwiązanie, które przypadnie każdemu do gustu – mimo tego, że jest obecnie bardzo popularne. Do wielkich zalet tego typu rozwiązania będzie oczywiście przystępna cena, a także materiał, który cechuje się tym, że jest bardzo trwały. Dzięki temu płyta laminowana powinna służyć w kuchni przez wiele lat. To rozwiązanie nie wymaga impregnacji czy stosowania specjalnych środków czystości. Dodatkowo jest odporne na wilgoć, a wszelkie zabrudzenia można bardzo łatwo usunąć. Ponadto płyta nie jest podatna na wszelkie zarysowania. Minusem takiego rozwiązania jest to, że płyta laminowana pomiędzy szafkami w kuchnie może po czasie matowieć pod wpływem pary wodnej. Można to zniwelować poprzez używanie okapu w czasie gotowania. Ponadto płyta nad blatem będzie wymagać starannego zabezpieczenia, zwłaszcza jej brzegów, które nie są pokryte laminatem i mogą szybciej niszczeć.

Płyta na ścianę kuchnia – właściwości

Obecnie na rynku znajdziemy trzy typy płyt laminowanych: płytę MDF, wiórową, a także HPL. Wszystkie są bardzo popularne.
Warto zaznaczyć, że duże temperatury, a także spore ciśnienie pozwala wytworzyć trwały oraz niesamowicie odporny na wszelkie uszkodzenia materiał. Warto podkreślić, że pokrycie płyty laminatem będzie gwarantowało jej wysoką odporność na wilgoć, a także na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie temperatury. Należy pamiętać o tym, że zwykła grubość takie płyty na ścianę wynosić będzie od 10 do 13 milimetrów. Ponadto w obecnych czasach występują na rynku w wielu różnych kolorach, a także wzorach.

Gdzie najlepiej sprawdzi się płyta laminowana do kuchni?

Jeżeli jesteśmy zainteresowani tanim, trwałym, a także niesamowicie estetycznym materiałem do kuchni, to płyta laminowana na ścianę będzie zdecydowanie świetnym pomysłem. Warto podkreślić, że takie rozwiązanie będzie idealnie prezentować się w praktycznie każdej aranżacji. Jest tak głównie dzięki temu, iż możemy wybrać z całego wachlarza wzorów czy wielu kolorów. Fani wnętrz, które są bardziej harmonijne, śmiało stosują płytę laminowaną w takim samym wzorze co np. blat kuchenny. Jeżeli chcemy, aby nasza kuchnia była przytulna i tworzyła spójną całość, to tego typu rozwiązanie będzie wręcz idealne. Należy pamiętać, że w nowocześniejszych kuchniach możemy postawić na modernistyczne wzory oraz ciekawe kolory – płyta laminowana często przypomina drewno, metal bądź kamień.

Montaż płyty laminowanej

Do wykończenia mebli oraz blatów kuchenny, bardzo często stosuje się płytę laminowaną. Obecnie takie rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością. Płyty laminowane są także stawiane pomiędzy szafkami w kuchni. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie jednolitej powierzchni, bez żadnych zbędnych szczelin lub fug. Warto podkreślić, że gładka powierzchnia będzie zapobiegać wnikaniu wszelkich zanieczyszczeń w zagłębienia materiału – dzięki temu płyty laminowane są bardzo łatwe w utrzymywaniu czystości, a także są odporne na działania wilgoci czy wysokich temperatur. Sam montaż na płytę laminowaną na ścianę w kuchni jest bardzo prosty – łączenia powinny być niewidoczne – dzięki temu jest to niesamowicie praktyczne, a także estetyczne rozwiązanie w każdej kuchni.

Redakcja djakdesign.pl