Czy piekarnik z wysuwanymi drzwiczkami sprawdzi się w kuchni?

Piekarnik to jeden z tych sprzętów, jakich nie może zabraknąć w żadnym domu. Jest jednym z najważniejszych urządzeń, jeśli chodzi o wyposażenie kuchni. Przymierzając się do jego zakupu, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Biorąc pod uwagę fakt, że na rynku dostępnych jest kilka tysięcy modeli piekarników, bardzo trudno jest wybrać ten jeden konkretny, który będzie idealny.

Piekarnik elektryczny czy gazowy?

Jeszcze do niedawna w polskich kuchniach królowały piekarniki gazowe. Obecnie jest ich coraz mniej, a w sprzedaży królują głównie piekarniki na prąd. Piekarnik z wysuwanymi drzwiczkami zasilany prądem to jedno z najpopularniejszych urządzeń, jeśli chodzi o sprzedaż w ostatnich miesiącach.

Ogromną zaletą urządzeń na prąd jest fakt, że są one doskonale wyposażone i posiadają funkcje, których nie posiadają piekarniki na gaz. Niemniej jednak piekarniki gazowe mogą okazać się o wiele tańsze w eksploatacji, a ich cena jest niewygórowana. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie czynniki, zdecydowanie lepszym wyborem okazuje się model elektryczny, który jest wygodniejszy w obsłudze i bezpieczniejszy.

Jaka powinna być wielkość piekarnika?

Standardowe piekarniki mają zazwyczaj około 60 cm głębokości i minimalnie mogą różnić się od siebie głębokością. W sklepach dostępne są także piekarniki kompaktowe, przeznaczone do mniejszych kuchni. Ich wysokość zazwyczaj wynosi około 46 cm, natomiast głębokość i szerokość jest taka sama jak w przypadku standardowych urządzeń. Oczywiście, w znaleźć można także piekarniki o zupełnie niestandardowych wymiarach, jednak są to produkty drogie i niepopularne. Produkcją tego typu urządzeń zajmuje się tylko kilka firm na rynku.

Jaka powinna być pojemność piekarnika?

Decydując się na kupno piekarnika z wysuwanymi drzwiczkami, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego pojemność. Wielkość komory pieczenia decyduje o tym, jakie potrawy będzie można przygotować przy pomocy piekarnika. Większość nowych modeli posiada pojemność powyżej 40 l, która jest zupełnie wystarczająca na potrzeby przeciętnej rodziny. Na rynku można kupić także piekarniki o ponadprzeciętnej pojemności – nawet 82 litrów.

Wygląd ma znaczenie

Jeśli chodzi o nowoczesne kuchnie, to wygląd piekarnika ma ogromne znaczenie. Większość dostępnych na rynku urządzeń występuje w kolorach – czarnym, srebrnym i białym. Obecnie biały kolor jest coraz mniej popularny i ustępuje miejsca czerni i srebru. Niewielu producentów oferuje także piekarniki występujące w innych kolorach, takich jak grafitowy, kremowy czy beżowy. Są to urządzenia mniej popularne, charakteryzujące się dość wysoką ceną. Wybierając sprzęt w oryginalnym kolorze, trzeba liczyć się z tym, że ciężko będzie skomponować cały zestaw kuchennego AGD utrzymany w tej samej barwie.

Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszy się piekarnik z wysuwanymi drzwiczkami utrzymany w stylu retro. Taki sprzęt znajduje się w ofercie praktycznie każdego producenta. Są to urządzenia zaliczane do segmentu premium, więc ich cena jest oczywiście stosunkowo wysoka.

Podsumowując, wybór piekarnika do domu jest bardzo trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę fakt, że na rynku dostępne są tysiące modeli. Oczywiście, przed zdecydowaniem się na konkretne urządzenie, warto poczytać opinie na jego temat. Może się okazać, że nawet najdroższy i wydawałoby się, solidny sprzęt, posiada jakieś wady ukryte, o których mogą opowiedzieć osoby, które zdecydowały się już na jego zakup. Jeśli chodzi o cenę piekarników, to bywa ona tak zróżnicowana, że ciężko ją z góry określić.

Redakcja djakdesign.pl