Jak dobrać krzesła do kuchni?

Kuchnia jest ważnym pomieszczeniem w całym domu. Do tego coraz częściej łączy się ją z jadalnią, co jest praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. Dlatego właśnie trzeba odpowiednio dobrać krzesła do kuchni, by stały się funkcjonalnym, a przy tym estetycznym elementem wystroju. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Szerokość krzeseł i długość stołu

Jeśli chcemy dobrze dobrać krzesła do kuchni, to powinniśmy zacząć od praktycznych kwestii, jak choćby ich szerokość a długość stołu. Najpierw mierzymy odległość między nogami, dzięki temu będziemy wiedzieć, jak może być maksymalna szerokość krzeseł. Między nimi warto bowiem zostawiać jakieś 30-40 cm więcej wolnego miejsca niż szerokość dwóch krzeseł, gdyż zapewni to większy komfort podczas spożywanie posiłków.

Wysokość krzesła

Drugą kwestią jest oczywiście wysokość krzesła do kuchni, którą należy odpowiednio dostosować do wysokości naszego stołu. Choć przeważnie większość rozmiarów jest standardowa, to na wszelki wypadek lepiej wszystko dwa razy zmierzyć, niż potem męczyć się ze zbyt niskim stołem i zbyt wysokimi krzesłami. W druga stronę także to nie będzie przyjemne, a jedzenie posiłku stanie się po prostu nieprzyjemne.

Zakłada się, że najlepiej zostawiać 30 cm przestrzeni między siedziskiem a krawędzią blatu. Dzięki temu można swobodnie poruszać nogami, a ręce znajdują wygodne oparcie na stole.

Oparcie krzesła

Nie można także zapomnieć o kwestii oparcia krzesła do kuchni. Przy spotkaniach rodzinnych czy ze znajomymi możemy spędzać przy stole nawet wiele godzin. Warto zatem zadbać o zdrowie i komfort. Oparcie powinno być takie, by umożliwiało wygodne siedzenie, a przy tym pozwalało zachować zdrową pozycję. Dzięki temu kręgosłup nie będzie tak obciążony.

Materiał wykonania

Trzeba też pamiętać, że krzesła do kuchni są wykonywane z różnorakich materiałów. Najczęściej jest to drewno, metal lub tworzywo sztuczne. Dodatkowo niektóre modele są tapicerowane, do poprawia wygląd, a także zapewnia większą wygodę.

Jako że w kuchni panują specyficzne warunki np. większa wilgotność, zmiany temperatury, należy zadbać o odpowiedni materiał, który będzie prosty w utrzymaniu czystości, odporny na odpryski, wilgoć i inne czynniki zewnętrzne.

Styl kuchnio-jadalni

Na koniec można zwrócić uwagę na sam styl. Chodzi bowiem o to, by krzesła stały się doskonałym dodatkiem. Warto zatem przejrzeć kilka wariantów i potem przemyśleć, który z nich będzie odpowiadał naszym upodobaniom, stylowi czy kolorom w kuchni. Pozwoli to stworzyć naprawdę spójny obraz w domu.

Redakcja djakdesign.pl