Jak zaaranżować piękną sypialnię?

Sypialnia to pokój, który jest bardzo specyficzny. Zazwyczaj właśnie tutaj odpoczywamy po długim dniu pracy, chcemy się zrelaksować i naładować baterie na kolejny dzień. Jak zaaranżować sypialnię, by była elegancka i przytulna?

Kolory mają znaczenie

Piękna sypialnia powinna być w jasnych, delikatnych kolorach. W sypialni należy unikać żywych kolorów takich jak czerwień, żółty czy pomarańcz, które mogą nas zbyt mocno pobudzać. Nie znaczy to, że całkowicie należy z nich zrezygnować. Będą świetnie wpisywały się w wystrój sypialni jako delikatne dodatki. Wazon, poduszka czy pled na łóżku w intensywnych kolorach sprawią, że sypialnia będzie dużo ciekawsza.

Sypialnia będzie wyglądała pięknie w szarościach, beżach czy błękitach. Kolory intensywne, ale wyciszające również dobrze się sprawdzą. Granat, butelkowa zieleń czy czekoladowy brąz sprawią, że sypialnia stanie się pokojem wyjątkowo eleganckim.

Kolorem, który wydaje się idealny do sypialni jest czerwień. Symbolizuje miłość, namiętność i pasję. Trzeba jednak ostrożnie podchodzić do tej barwy. Zastosowana w dużej ilości może nadmiernie pobudzać oraz utrudniać odpoczynek. Czerwony sprawdzi się w dodatkach, które ożywią sypialnię.

Łóżko – najważniejszy mebel

Meblując sypialnię należy wiele uwagi poświęcić wyborowi wygodnego, przestronnego łóżka. Ważny jest również materac, który będzie odpowiadał za naszą wygodę.

Wybierając łóżko do sypialni koniecznie trzeba dobrać odpowiedni rozmiar. 140 cm jest to minimalna wielkość dla dwóch osób. W sypialni, która jest duża i przestronna warto zdecydować się na łóżko większych rozmiarów, dzięki temu będziemy mieć pewność, że będziemy się dobrze wysypiać.

Ustawiając łóżko warto zadbać, by było ono usytuowane tak, by z każdego miejsca był do niego swobodny dostęp. Każda z osób powinna mieć swoją szafkę nocną, na którą może odstawić niezbędne rzeczy.

Wybierając łóżko do sypialni trzeba się zastanowić, czy idealnie z wystrojem wnętrza będzie komponowało się łóżko drewniane, które świetnie wpisuje się w aranżacje klasyczne, rustykalne czy skandynawskie. Łóżko metalowe będzie pięknie pasowało do sypialni industrialnej, a kontynentalne świetnie dopełni wystrój nowoczesny.

Trzeba pamiętać, że piękna sypialnia musi być przede wszystkim spójna i harmonijna. Tylko wtedy pokój będzie elegancki.

Nastrój malowany światłem

Piękna sypialnia powinna być dobrze oświetlona. Musi się w niej znaleźć światło górne, które jest niezbędne do wykonywani prac domowych, ale nie można również zapomnieć o światłach, które stworzą nastrojowy klimat idealny do relaksu.

Lampa górna w sypialni wcale nie musi znajdować się na środku pokoju. Można ja również umieścić tuż nad łóżkiem. Dzięki temu najważniejsza strefa sypialni będzie dobrze oświetlona.

Warto pamiętać, że do sypialni świetnie sprawdzają się abażury tekstylne, dzięki nim światło jest delikatnie rozproszone. Nie jest ostre i rażące.

W sypialni powinny również znaleźć się kinkiety. Można umieścić je nad łóżkiem. Ułatwią wieczorne czytanie. Świetnie również wyglądają nad toaletką, będą oświetleniem, które pozwoli wykonać odpowiedni makijaż.

Piękna sypialnia powinna również być oświetlona lampami stołowymi oraz podłogowymi. Lampy stołowe mogą znaleźć się na komodzie, stolikach nocnych czy na parapecie. Lampa podłogowa może stanąć w rogu pokoju, za fotelem wypoczynkowym czy w pobliżu toaletki lub komody.

Warto pamiętać, że im więcej w pokoju jest źródeł światła tym łatwiej jest stworzyć klimatyczne wnętrze. Wykorzystując lampy stojące w wielu miejscach będziemy mieli delikatne światło, które subtelnie rozjaśni pokój.

Redakcja djakdesign.pl