Jaką lodówkę kupić, żeby nie żałować?

Lodówka to jedno z podstawowych urządzeń w każdym domu. Jej wybór jest dość trudny, ponieważ lodówka musi być nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna. W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są modele o zróżnicowanej wielkości czy elementach wykończeniowych. Ponadto, poszczególne lodówki różnią się posiadanymi funkcjami oraz ceną. Przed zakupem warto zatem zrobić swoiste rozeznanie. Taki rekonesans pozwoli bowiem odpowiedzieć na pytanie: jaką lodówkę kupić, by móc cieszyć się jej wygodnym użytkowaniem?

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?

Jak wspomniano powyżej, wybór lodówki powinien być poprzedzony analizą rynku, a decyzja powinna być starannie przemyślana. Podczas jej podejmowania należy rozważyć aspekty związane z wyglądem lodówki, w tym na przykład jej wielkością czy rodzajem materiału wykończeniowego. Ponadto, wybór produktu powinien uwzględniać jego funkcjonalność, energooszczędność, poziom emitowanego hałasu czy stosunek jakości do ceny.

Wygląd lodówki

Decyzja dotycząca wyglądu lodówki jest w dużej mierze podyktowana gustem klienta oraz aranżacją kuchni. Należy bowiem pamiętać o tym, że wnętrza, które są urządzone harmonijnie prezentują się korzystniej. I tak na przykład w zależności od stylu kuchni można wybierać modele matowe, z połyskiem czy z ozdobnymi uchwytami stylizowanymi na minione epoki. Wybór lodówek wolnostojących jest bardzo szeroki, dzięki czemu możliwe jest znalezienie modelu idealnego do niemal każdego wnętrza. I tak na przykład modele o prostej formie pasować będą do surowego i minimalistycznego stylu industrialnego. W przypadku lodówek do zabudowy wygląd lodówki na drugorzędne znaczenie, a brać pod uwagę należy jej wielkość, która umożliwi wpasowanie mebla w zabudowę kuchenną.

Lokalizacja zamrażalnika

W większości dostępnych na rynku modeli mowa powinna być o lodówko – zamrażarkach, a nie stricte lodówkach. W tego typu urządzeniach dwudrzwiowych w ich górnej części zwykle zlokalizowana jest lodówka, w dolnej – zamrażarka. Takie modele cechują się łatwością instalacji, wygodną użytkowania oraz dużą funkcjonalnością. Dostarczają one dużą ilość miejsca do przechowywania żywności w zróżnicowanych warunkach temperatury, a jednocześnie nie zajmują wiele miejsca, jak choćby wielkogabarytowe modele typu Side by Side czy french door. To sprawia, że są one polecane do typowych polskich kuchni czy aneksów kuchennych. Zaletą tego typu urządzeń jest możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi, co powala na bardziej efektywne zagospodarowanie dostępnej i zwykle ograniczonej przestrzeni. Dla osób, które nie potrzebują dużej pojemności służącej zamrażaniu żywności polecane są produkty z niewielkim zamrażalnikiem górnym.

Dostępne funkcje

Wielu klientów zastawia się nad tym: jaką lodówkę kupić, by móc cieszyć się jej funkcjonalnością? Przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu konkretnego modelu powinny oni zaznajomić się z dostępnymi rozwiązaniami, w tym na przykład systemem No Frost czy jonizacji powietrza. System No Frost zapewnia wydajną wymianę powietrza, obniżenie poziomu wilgotności we wnętrzu lodówki oraz ograniczenie osadzania się szronu. W efekcie przedłużona zostaje czystość lodówki oraz zmniejszone ryzyko rozwoju patogenów chorobotwórczych. Hamowaniu namnażania drobnoustrojów sprzyja również system jonizacji powietrza. Wydzielany ozon sprzyja w walce z pleśnią, bakteriami czy przykrym zapachem. Ponadto, niektóre modele lodówek wyposażone są w dwa osobne obiegi powietrza, które zapobiegają przenikaniu się zapachów z poszczególnych komór czy też specjalne szuflady o obniżonej temperaturze. Wśród innych ciekawych funkcji lodówek warto wymieć choćby opcję szybkiego mrożenia czy chłodzenia, obecność dystrybutora wody i lodu czy modułu Wi-Fi pozwalającego na łączność z domową siecią internetową.

Redakcja djakdesign.pl