Nietypowe wykończenie ścian w domu

Nowoczesne metody wykończenia ścian to rozwiązania nadające im wyraźnego charakteru. Farby, tapety czy boazerie to nie jedyne materiały, dzięki którym można w sposób efektowny wykończyć powierzchnię ściany. Wśród chętnie stosowanych dekoracji ściennych, znajduje się też modna i ponadczasowa cegła elewacyjna. Jest ona świetnym pomysłem na urozmaicenie wystroju mieszkania i co ważne, odnajdzie się w różnych aranżacjach.

Do jakich stylów pasuje elewacyjna cegła dekoracyjna?

Cegła elewacyjna to materiał wyjątkowo uniwersalny. Sprawdzi się znakomicie w przestrzeniach urządzonych w stylu:

  • loft,
  • nowoczesnym,
  • minimalistycznym,
  • retro,
  • eklektycznym,
  • industrialnym,
  • skandynawskim.

W stylu nowoczesnym i minimalistycznym będzie sposobem na przełamanie stonowanej aranżacji. W przypadku przestrzeni retro, dekoracyjna cegła elewacyjna sprawi, że dom stanie się trochę bardziej nowoczesny. Ceglana ściana jest surowa, dzięki czemu w pomieszczeniach możemy zastosować różne rozwiązania aranżacyjne.

Z tego materiału możemy skorzystać na przedpokoju, w salonie, sypialni, jadalni czy kuchni. Wszystko zależy od naszej kreatywności. Co ważne, cegła często dostępna jest w różnych wersjach kolorystycznych, co daje nam wiele możliwości jej zastosowania.

Cegła dekoracyjna- jak ją zaaranżować w pomieszczeniu?

Klasyczna cegła w odcieniu czerwonym doda przestrzeni ciepła i wyjątkowego klimatu. Faktura ceglanej ściany doskonale odbija światło i tworzy efekt 3D. Warto pamiętać, aby jej nie nadużywać, gdyż wnętrze może wówczas wydawać się zbyt surowe i chłodne.

Można ją położyć tylko na jednej ścianie, czy też na jednym jej fragmencie (np. za łóżkiem, za stołem w jadalni, czy też za telewizorem w salonie). Idealnie komponuje się z białymi, jasnoszarymi czy niebieskimi ścianami w chłodnej tonacji. Decydując się na taką dekorację ścian, nie należy malować reszty zbyt intensywnymi kolorami.

Ściana z cegły może też pełnić funkcję praktyczną, na przykład oddzielając od siebie dwie strefy. Warto pamiętać, że im ciemniejszy kolor ścian, tym jaśniejsza powinna być cegła. Do tego materiału pasować będą kremowe, białe meble, jak i dodatki w żywych barwach. Biała elewacyjna cegła dekoracyjna jest rozwiązaniem bezpiecznym, które będzie pasowało praktycznie do wszystkiego.

Jakie są zalety cegły elewacyjnej?

Przede wszystkim jest to materiał uniwersalny, którego bez trudu można dopasować do danego pomieszczenia. Ponadto wyróżnia się on funkcjonalnością. Taka dekoracja jest odporna na czynniki zewnętrzne i zabrudzenia. Dobrze utrzymuje ciepło i oddaje je do otoczenia. Nie można też zapomnieć o jej parametrach technicznych. Nie sprawia trudności w położeniu na ścianie, jak i w późniejszym czyszczeniu. Dzięki niej można uzyskać ciekawy wizualnie efekt.

Ceglana ściana prezentuje się oryginalnie i naturalnie. Jest modna od wielu lat i nic nie wskazuje na to, że niedługie wyjdzie z mody.

Redakcja djakdesign.pl