Obraz z chrobotka – sprawdzony sposób na oryginalną dekorację

Ciekawe i oryginalne ozdoby mogą w mgnieniu oka odmienić oblicze każdego wnętrza. Branża dekoracyjna sięga po coraz bardziej niecodzienne rozwiązania, wplatając w przestrzeń użytkową niezwykłe materiały i formy.

Chrobotek – co to takiego?

Chrobotek, choć powszechnie nazywany mchem, tak naprawdę należy do rodziny porostów. Chrobotek występuje w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej oraz w Europie i Azji. Choć chrobotek w Polsce jest dość pospolity, w niektórych rejonach kraju znajduje się pod częściową ochroną.

Ulubionym miejscem bytowania chrobotka są nasłonecznione obszary – można go spotkać między innymi na wrzosowiskach, wydmach czy w mocno naświetlonych lasach sosnowych.

Do czego wykorzystywany jest chrobotek?

Niezwykłe właściwości chrobotka sprawiają, że znajduje on bardzo szerokie zastosowanie. Chrobotek wykorzystywany jest między innymi do dekoracji wnętrz domów, biur czy restauracji.

Duża zaletą chrobotka jest to, że nie wymaga on praktycznie żadnej pielęgnacji – do najważniejszych wymogów chrobotka należy dostęp do umiarkowanie nasłonecznionego miejsca, a także zachowanie neutralnej wilgotności powietrza. Warto pamiętać o tym, że mech chrobotek nie powinien być podlewany – pobiera on z powietrza potrzebne mu do przetrwanie ilości wilgoci, utrzymując tym samym jej stały i pożądany poziom.

Dodatkowo chrobotek to naturalny filtr, który doskonale oczyści powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń czy toksyn. Porost ten stanowi więc idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na uciążliwe alergie. Chrobotek sprawdzi się doskonale również jako izolator dźwięku. Gąbczasta struktura porostu pozwala na pochłanianie dźwięku, co niesie ze sobą znaczną poprawę akustyki pomieszczenia.

Obraz z mchu – ciekawy pomysł na oryginalną dekorację

Obraz z chrobotka to element, która nada każdemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Dodatkowo zielone instalacje wykonane przy pomocy chrobotka mają ogromny wpływ na poprawę samopoczucia – zieleń porostu nada pomieszczeniu radosnego wyglądu, ułatwiając relaks i odpoczynek.

Poza tym utrzymanie chrobotka jest niezwykle łatwe, jego pielęgnacja nie powinna sprawić więc żadnych kłopotów nawet bardzo zabieganym osobom.

Jak przygotować dekorację z chrobotka?

Do wykonania obrazu z chrobotka potrzebna będzie odrobina cierpliwości oraz pistolet na klej na gorąco. Oprócz tego przyda się także ramka lub tablica korkowa oraz oczywiście mech chrobotek. W przypadku przestronnych pomieszczeń idealnie sprawdzą się zarówno duże obrazy, jak i instalacje złożone z mniejszych elementów.

Przygotowywanie obrazu z chrobotka należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia mchu – usunięcie wszystkich niepotrzebnych pozostałości gałązek czy liści zapewni jednolity i estetyczny wygląd dekoracji. Następny krok to ułożenie mchu i zamocowanie go przy pomocy kleju na gorąco. Warto pamiętać o tym, że cały proces przygotowywania obrazu jest dość prosty i nie powinien sprawić większych problemów.

Gotowe dekoracje z chrobotka – gdzie kupić?

Osoby, które nie mają czasu lub ochoty na własnoręczne przygotowanie dekoracji, mogą zdecydować się na zakup gotowego obrazu. Gotowy obraz z chrobotka można kupić między innymi w Internecie. W bogatej ofercie e-sklepów zajmujących się sprzedażą dekoracji z mchu można znaleźć wiele ciekawych i bardzo różnorodnych opcji.

Dodatkowo skorzystanie z usług profesjonalnej firmy pozwala na znaczne urozmaicenie dekoracji – obraz z chrobotka wykonany przez fachowców może zawierać na przykład dodatkowe, efektowne podświetlenie.

Redakcja djakdesign.pl