Szkła hartowane do kuchni – doskonały wystrój wnętrza

Liczni projektanci projektując nowoczesną kuchnię proponuje swoim klientom szklane panele. Są one elementem wystroju, który sprawdzi się doskonale w różnych koncepcjach stylistycznych. Jednakże kuchenne szkła hartowane posiadają zalety nie tylko natury estetycznej, ale także praktycznej. O wszystkich zaletach zastosowania tego rozwiązania przy urządzaniu kuchni dowiesz się z tego artykułu.

Co to są kuchenne szklane panele?

Są one funkcjonalnym wykończeniem ścian w kuchni, które pełni także funkcje estetyczne. Wykonane są z wysokogatunkowego szkła hartowanego o grubości 4 mm. Są one idealną alternatywą dla paneli oraz płytek montowanych nad blatem roboczym oraz kuchenką. Dzięki nim ściana jest chroniona przed potencjalnymi zabrudzeniami, które mogą powstać podczas obróbki termicznej lub przygotowywania produktów spożywczych. Istnieje możliwość wybrania bardzo różnych rodzajów nadruków, dlatego można dopasować je do praktycznie każdej koncepcji kuchni, jaką jesteśmy w stanie wymyślić. Szkła hartowane na ścianę są więc nie tylko praktyczne

Sposoby montażu szklanych paneli

Najlepszą metodą montażu szklanych paneli kuchennych jest zastosowanie specjalnego kleju, który sprzedawany jest w pakiecie razem z panelami. Ta metoda pozwala na wyeliminowanie szczelin między ścianą a przyklejonym szkłem hartowanym. W ten sposób unikamy problemu zbierającego się brudu między ścianą a dodatkową jej ochroną. W przypadku płytek ten problem występuje w postaci brudu zbierającego się między szczelinami. 

Inną opcją jest przykręcenie szklanego panelu, ale w przypadku tego rozwiązania konieczne jest zachowanie odległości od ściany wynoszącej od 2 do 7 cm. Nie polecamy tego rozwiązania ze względu na usunięciu higienicznych zalet standardowo przyklejonych szklanych paneli.

Zalety szkła hartowanego do kuchni

Proces produkcji szklanych paneli kuchennych sprawia, że mają one pewne wyjątkowe właściwości w porównaniu do zwykłego szkła. Hartowanie, czyli podgrzanie do odpowiednio wysokiej temperatury a potem praktycznie natychmiastowe schłodzenie materiału sprawia, że ma ono wyjątkowe właściwości, takie jak:

  • znacznie zwiększona wytrzymałość na naprężenia mechaniczne, która może być nawet siedmiokrotnie większa w porównaniu do zwykłego szkła
  • równie zwiększoną odporność na zmiany temperatury. Takie szkło wytrzymuje jej zmiany rzędu 200 stopni celsjusza. W przypadku zwyczajnego szkła jest to około 30 stopni.

Panele są także wyjątkowo łatwe w czyszczeniu, przy większości zabrudzeń wystarczą delikatne detergenty lub nawet tylko wilgotna ścierka. Kolejną zaletą tego rozwiązania są wspomniane wcześniej walory estetyczne. Ilość wzorów do wyboru pozwala na maksymalnie spersonalizowany wybór. Ostatnią istotną zaletą jest to, że możemy z łatwością zamontować je samemu. 

Jeśli chcesz zakupić szkła hartowane do kuchni, to warto, żebyś skorzystał z usług sklepu oferującego szklane panele wysokiej jakości, które spełniają wszystkie najważniejsze standardy i posłużą Ci na długie lata.

Redakcja djakdesign.pl