Beton architektoniczny salon – aranżacje i inspiracje

Zestawienie słów: „beton architektoniczny salon” to określenie jednego z najbardziej popularnych trendów w nowoczesnym wnętrzarstwie. Ten uniwersalny materiał może być bowiem szeroko stosowany we wnętrzach utrzymanych w różnej stylistyce, w tym zarówno w surowym klimacie industrialnym czy bardziej delikatnym stylu skandynawskim.

Beton architektoniczny salon – element dekoracyjny

Beton architektoniczny określany jest również jako beton dekoracyjny. To drugie pojęcie doskonale oddaje jego charakter, ponieważ płytki, panele, płyty czy farby strukturalne do złudzenia przypominają prawdziwy beton i są elementem niezwykle oryginalnym i dekoracyjnym. Beton znajduje zastosowanie przede wszystkim w chłodnych, surowych i minimalistycznych wnętrzach. Choć jeszcze do niedawna beton kojarzył się pejoratywnie jedynie z blokami wykonywanymi w technologii z wielkiej płyty, obecnie zyskuje on nowy wymiar. Jest on bowiem stylowy, a jego zastosowanie we wnętrzu podkreśla nieprzeciętny styl właściciela i z pewnością nie pozostaje niezauważone.

Beton architektoniczny salon – ciekawe pomysły na aranżacje przestrzeni

Pomysłów na zastosowanie betonu architektonicznego w salonie jest wiele. Może to być bowiem nie tylko powszechnie znana płyta na ścianie, ale również podłoga czy oryginalny blat stołu. Wszystkie te przedmioty łączy jedna cecha, a mianowicie – unikalny design. Beton na ścianie jest niezwykle efektownym rozwiązaniem w porównaniu ze zwykła ścianą malowaną na szaro. Wielu klientów ma jednak obawy, które związane są między innymi z ciężarem materiału oraz trudnościami w jego montażu. Okazuje się jednak, że nowoczesne produkty imitujące prawdziwy beton w postaci płyt czy paneli 3D są nie tylko stosunkowo lekkie, ale i proste w montażu. Ponadto, beton w zależności od preferencji klienta może cechować się różnorodnym wykończeniem, w tym strukturą gładką, z przetarciami i wżerami, jak również w formie klastycznego marmuru. Taka oryginalna ozdoba ściany daje spore możliwości aranżacji, ponieważ doskonale komponuje się z elementami wykonanymi z drewna, szkła czy metalu. Ponadto, beton współgra ze skórą oraz innymi materiałami pochodzenia naturalnego, w tym choćby z lnem czy bawełną. Zestawienie tak surowego elementu z miękkimi dodatkami robi oszałamiające wrażenie i nawiązuje do cieszącego się popularnością stylu skandynawskiego.

Beton architektoniczny salon w stylu industrialnym

Beton architektoniczny nieodzownie kojarzy się jednak ze stylem industrialnym. Surowe betonowe ściany przywodzą bowiem na myśl wnętrza nieczynnych fabryk. Może on być z powodzeniem zestawiany z oryginalnymi dodatkami, w tym dużymi lampami czy metalowym stołem. Jak wspomniano powyżej, surowy beton doskonale komponuje się z delikatnymi dodatkami. Można to wykorzystać w loftowych wnętrzach, które czasem jedynie z pozoru wydają się mało przytulne. Oczywiście dodatki powinny być starannie dobrane i nie mogą przytłoczyć wnętrza. W nowoczesnych salonach beton zazwyczaj podkreśla jedną najbardziej wyeksponowaną ścianę, choć propozycją dla najbardziej odważnych i niekonwencjonalnych klientów jest umieszczenie płyt z betonu na suficie. Tego typu wnętrze doskonale komponuje się z elementami w kolorze bieli i czerni, a jego surowy wygląd może być nieco złagodzony przez wkomponowanie elementów wykonanych z drewna. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem jest podłoga w naturalnym kolorze. Ponadto, aby wnętrze nabrało przytulności warto zdecydować się na wełniany gruby dywan czy duże bawełniane poduszki. Do tego warto dobrać proste lampy, których ciepłe światło wprowadzi subtelny i sprzyjający odpoczynkowi klimat. Lampy mogą być wykonane z metalu oraz elementów powszechnie stosowanych w przemyśle. Mogą to być na przykład śruby i nity. Aby nieco złagodzić ich surowy wygląd warto zastosować wiklinowe klosze. Podczas aranżacji każdego wnętrza, w tym również salonu w stylu industrialnym należy pamiętać o zachowaniu umiaru. Nadmiar dodatków może bowiem zaburzyć pierwotny charakter wnętrza.

Artykuł stworzony przy współpracy z https://carpeto.pl/dywany/dywany-shaggy.

Redakcja djakdesign.pl