Obrazy na klatkę schodową czyli sztuka w przestrzeni wspólnej

Zazwyczaj klatka schodowa jest przestrzenią wspólną dla kilku mieszkań. Musi więc być urządzona tak, aby wszyscy czuli się usatysfakcjonowani tym, co się w niej znajduje. Rodzaj dekoracji powinien być więc ustalony z właścicielami wszystkich mieszkań.

Klatka schodowa w bloku i w domu prywatnym

Jeśli chodzi o zagospodarowanie klatki schodowej w bloku, kluczowe są tutaj zasady bezpieczeństwa. Ochrona przeciwpożarowa to priorytet. Na drodze ewakuacyjnej nie mogą stać żadne niepotrzebne przedmioty takie jak rowery czy wózki dziecięce. Jeżeli taki przedmiot znajduje się na drodze ewakuacyjnej, natychmiast powinien zostać z niej usunięty, pod rygorem kary. Jeśli chodzi jednak o kwestie dekoracyjne, mieszkańcy powinni być zgodni co do tego, jak ozdobiona ma być klatka. Te same zasady obowiązują w domu prywatnym. W niektórych domach prywatnych klatka schodowa jest wspólna dla kilku mieszkań, czasem w domu mieszkają przedstawiciele różnych pokoleń, dziadkowie, rodzice, dzieci. Trzeba pogodzić ich potrzeby.

Obraz na klatkę schodową

Jaki obraz najlepiej będzie nadawał się do powieszenia na klatce schodowej? Klatka schodowa to dość duże pomieszczenie, przestronne, łączące dwa lub więcej pięter. Dlatego też obrazy na klatkę schodową mogą kojarzyć się z przestrzenią, z powietrzem. Może być to rysunek przedstawiający kosmos, samolot, naturę. W żadnym razie w przestrzeni publicznej nie wolno umieszczać obrazów kontrowersyjnych, nawiązujących do jakiejkolwiek religii albo scen z życia polityków. W tej sytuacji niektórzy mieszkańcy mogą poczuć się zgorszeni, oburzeni. Umieszczenie takiego obrazu we wspólnej przestrzeni wywoła niepotrzebne kontrowersje. Dlatego należy dbać o to, by ozdoby na klatce schodowej były jak najbardziej neutralne, aby nikt nie znalazł w nich niczego kontrowersyjnego. Jeśli chodzi o sztukę w przestrzeni wspólnej, na pewno trzeba będzie zadbać o odpowiednie zabezpieczenie obrazów. Jeśli będą to dość cenne dzieła, trzeba zastanowić się nad ich ubezpieczeniem. Jeśli trzeba będzie je kupić z budżetu wspólnego, niektórzy mogą protestować, wtedy trzeba zastanowić się co zrobić w takiej sytuacji i nakreślić odpowiedni plan.

Kiedy sztuka budzi kontrowersje

Gdyby sztuka nie budziła kontrowersji, nie byłaby sztuką, tak twierdzą niektórzy krytycy. Warto jednak zastanowić się, czy w niektórych sytuacjach sztuka przypadkiem nie przekracza pewnych granic, nie uraża ludzkich uczuć, na przykład religijnych. Każdy może poczuć się obrażony przez sztukę, czasami jednak dochodzi nawet do procesów sądowych, niektórzy artyści zostali skazani prawomocnym wyrokiem sądu, ponieważ ich dzieła łamały poszczególne przepisy prawa. Zanim artysta pokaże światu swoje dzieła, powinien bezwzględnie zastanowić się, co chce w ogóle pokazać, jakie przesłanie niesie jego sztuka, czy nie obraża niczyich uczuć? Na te ważne pytania warto sobie odpowiedzieć jeszcze przed zaprezentowaniem poszczególnych obrazów, piosenek, rzeźb szerszemu gronu publiczności. Dzięki temu można uniknąć wielu skandalów.

Redakcja djakdesign.pl