Jak pozbyć się mchu z trawnika – skuteczne sposoby na walkę z mchem

Zadbany trawnik to niezwykle efektowna ozdoba każdego ogrodu – regularne przycinanie i podlewanie trawy oraz stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin ma ogromny wpływ na jego nienaganny wygląd.

Mech na trawniku – najczęstsze przyczyny

Nieskazitelny wygląd trawnika to jedna z najskuteczniejszych metod na ozdobę ogrodu. Nieodpowiednio dobrane zabiegi pielęgnacyjne lub zła technika przycinania trawy to tylko niektóre z czynników, które mogą przyczynić się do pogorszenia wyglądu oraz stanu trawnika. Jednym z problemów, który można zaobserwować w wielu ogrodach jest mech. Przemoczona trawa stwarza idealne warunki do rozpoczęcia procesu gnilnego korzeni, przyczyniając się do powstawania mchu.

Kolejny czynnik mający wpływ na pojawienie się na trawniku mchu to jego nadmierne zacienienie. Duże zacienienie nie tylko sprzyja rozwojowi mchu, ale ma też negatywny wpływ na porost trawy. Trawa pozbawiona stałego nasłonecznienia nie będzie mogła się prawidłowo rozwijać, co w rezultacie doprowadzi do jej obumarcia i do przyspieszenia wzrostu mchu.

Dodatkowo do nadmiernego wzrostu mchu na trawniku może przyczynić się także niewłaściwy poziom pH – odczyn gleby niższy niż 5,5 może doprowadzić do szybkiego i wzmożonego rozwoju niechcianego porostu.

Mech na trawniku a regularne nawożenie

Regularne nawożenie trawnika pomaga w utrzymaniu jego nienagannego wyglądu. Nienawożona trawa będzie charakteryzować się niskim tempem wzrostu, może cechować się także nieestetycznym zabarwieniem.

Nawożenie powinno przeprowadzać się mniej więcej raz na 2 miesiące, a cały proces najlepiej będzie rozpocząć już wczesną wiosną. Dodatkowo nawożenie należy przeprowadzać tuż przed spodziewanym deszczem – woda ułatwi przeniknięcie wartościowych składników w głąb gleby, wprost do systemu korzeniowego.

Nieprawidłowe nawożenie lub całkowite pominięcie zabiegu może prowadzić do wzmożonego wzrostu mchu. Źle odżywiona trawa stanie się słabsza i zdecydowanie mniej odporna na ekspansywne działanie chwastów.

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Pierwszym krokiem, który pomoże w skutecznym pozbyciu się mchu jest odnalezienie przyczyny jego powstawania. Zacienienie, nadmiar wody, złe napowietrzenie gleby to tylko jedne z możliwych przyczyn pojawienia się tego niechcianego towarzysza. Przygotowując się do walki z uciążliwym mchem warto pamiętać o tym, że nie lubi on gleby próchniczej, w której składzie znajdują się mikroorganizmy odpowiedzialne za rozkładanie substancji organicznych.

Dodatkową pomocą może okazać się także zastosowanie odpowiednich nawozów, które zawierają składniki zwalczające mech. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że mchu najlepiej będzie się pozbyć już po jego obumarciu – wybór odpowiedniego momentu zapobiegnie rozsiewaniu się nasion po całej powierzchni trawnika.

Aeracja – skuteczny sposób na walkę z mchem

Aeracja to zabieg, który pomaga w odpowiednim napowietrzeniu trawnika. Aerację można przeprowadzić przy pomocy wideł lub specjalnych sandałów z gwoździami – odpowiednio przeprowadzone napowietrzanie pomoże w rozluźnieniu zbitej struktury podłoża. Dodatkowo aeracja to także najlepszy sposób na dotlenienie warstwy korzeniowej.

Aby zwiększyć skuteczność całego zabiegu, powstałe nakłucie koniecznie trzeba zasypać piaskiem, co zapobiegnie ograniczeniu dopływu powietrza. Dobrze przeprowadzony drenaż sprawi, że z mchu odejdzie wilgoć, dzięki czemu możliwym będzie zahamowanie jego wzrostu.

Pozostałe sposoby na walkę z mchem na trawniku

Jeżeli zabiegi takie jak regularne nawożenie, aeracja czy systematyczne podcinanie trawy nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, warto zastanowić się nad podjęciem dodatkowych działań.

Dobrym posunięciem może okazać się usunięcie z obrębu ogrodu wszystkich niepotrzebnych elementów, które mogłyby powodować nadmierne zacienienie trawnika, a tym samym również i przyspieszony rozwój mchu. W skrajnych przypadkach koniecznym może okazać się zastosowanie specjalnych środków do zwalczania chwastów, które pomogą w szybkim i skutecznym zwalczeniu problemu rozwijającego się mchu.

Redakcja djakdesign.pl