Bonsai jako efektowna ozdoba w ogrodzie

Ogród to wizytówka naszego domu. Piękny i zadbany ogród musi idealnie współgrać z naszymi czterema kątami, zachęcić gości do obejrzenia domu i ogrodu. Ważną i kluczową rolę w ogrodzie odrywają rośliny. To bowiem od roślin zależy jak bardzo efektowny będzie nasz ogród. Obecny rynek w tym zakresie oferuje szeroki wybór roślin ogrodowych. Coraz większą popularnością cieszy się bonsai. Bonsai do ogrodu jest naprawdę świetnym pomysłem, sprawi bowiem, że nasz ogród będzie egzotycznym rajem!

Bonsai – co to jest?

Słowo bonsai to przede wszystkim japońskie określenie oznaczające roślinę w pojemniku. Bonsai to również japońska sztuka tworzenia miniaturowych drzew w pojemniku wywodząca się z Chin, udoskonalona natomiast przez Japończyków i Koreańczyków. Do uprawy tej sztuki najbardziej odpowiednie są długowieczne gatunki drzew takie jak: dąb, sosna, cis, jałowiec. Drzewko uprawiane w sztuce bonsai sięga nawet do 1,5m wysokości.
Uprawa bonsai może odbywać się w różnych stylach. W zależności od tego jaki kształt drzewka chcemy uzyskać rozróżniamy:

1. Ne-agari – to drzewko stojące na korzeniach. Korzenie się mocno wyeksponowane, ponieważ znajdują się one nad podłożem. Drzewko wygląda jakby rosło na terenie bagiennym.
2. Ishizuke – to drzewko rosnące na skale. Drzewko takie nie ma doniczki, to właśnie skała jest jego doniczką.
3. Sokan – drzewko mające podwójny pień.
4. Kabudachi – drzewko mające wiele pni.
5. Chokkan – jest to popularny styl, gdzie kształt pnia jest regularny i wyprostowany.
6. Fukinagashi – pień drzewka wygląda jakby został naturalnie ukształtowany przez wiatr.
7. NeJijan – pień drzewka jest mocno skręcony.

Sztuka uprawiania drzewek bonsai

Sztuka ta charakteryzuje się długowiecznością i zawiłością. Natomiast praktyka czyni mistrza, nie zapominajmy o tym. Kształtowanie drzewek bonsai do ogrodu polega przede wszystkim na strzyżeniu i drutowaniu roślin, ale nie tylko. Najlepszymi gatunkami do kształtowania są sosny, jałowce, klony, dęby, drzewa owoce – jabłonie czy wiśnie. Możemy również stworzyć kwitnące bonsai z azalii, irgi, glicynii – nasz ogród będzie wówczas wyglądał oszałamiająco. Ważne jest to, że kształtować drzewko możemy dopiero gdy ma 5 lat.

Aby drzewko było dobrze przycięte i uformowane warto wziąć pod uwagę sposób, w jaki rośnie drzewko. Drzewo intensywnie rośnie na szczycie, młode pędy szybko przyrastają podczas gdy te we wnętrzu zaczynają zasychać. Zjawisko to jest szkodliwe dla bonsai. Dlatego też warto zadbać o dokładną pielęgnację drzewka. Pędy na wierzchołku zatem należy przyciąć – wówczas wewnętrzne gałązki pobudzamy do rozwoju i tym samym tworzy się zwarta i zielona masa, która jest równomiernie zagęszczona od środka i na zewnątrz.
.
Co ważne, do uprawy bonsai w ogrodzie należy wybrać słoneczne miejsce. Należy unikać miejsca w cieniu, ponieważ cierpi wówczas wzrost roślin, a pędy są słabe i skarłowaciałe. Drzewko musi mieć parę miesięcy do zaaklimatyzowania się i przyzwyczajenia się do nowego miejsca – bonsai jest bowiem wrażliwy na zmianę stanowiska, dlatego jeśli możemy to nie przesadzajmy drzewka w inne miejsce. Podłoże natomiast wymaga dodania torfu i piasku, dobrym pomysłem jest również zastosowanie gleby próchnicznej. Warto podkreślić, że bonsai w ogrodzie wymaga większej uwagi niż inne rośliny. Bonsai należy podlewać regularnie, najlepiej, aby była to woda deszczowa – woda z wodociągów jest bowiem jest dość twarda, co nie służy roślinom. Podlewać należy rano albo wieczorem – pozwala to uniknąć szybkiego odparowania wilgoci.

Redakcja djakdesign.pl