Czerpnia do kominka – praktyczne zastosowanie

Kominki pojawiły się po raz pierwszy już w czasach starożytnego Rzymu i pełniły w domach funkcję niemalże religijną. Nieco później, w średniowieczu, gdzie architektura gotyku narzuciła budowę dużych, przestrzennych komnat w zamkach i kaplicach, kominek ewoluował stopniowo w stronę funkcjonalności, z której znany jest do dzisiaj. Z czasem rozwój technologiczny umożliwił inżynierom stworzenie urządzeń grzewczych, które nie bazują już tylko wyłącznie na ogniu. Momentem przełomowym było powstanie kominków gazowych i elektrycznych. Obecnie kominki są w większości reliktem czasów minionych (dominacja centralnego ogrzewania), ale na starej dobrej polskiej wsi i w wielu domach jednorodzinnych, nadal pełnią swoją pożyteczną rolę.

Działanie kominka a doprowadzenie powietrza

Ciepły i relaksujący ogień z kominka jest bardzo przyjemny, ale warto pamiętać o kilku zasadach podczas użytkowania tego rodzaju urządzeń grzewczych. Otóż jeśli kominek nie ma przepustnicy lub kominek nie jest wyposażony we własne źródło powietrza z zewnątrz, powietrze z pomieszczenia ucieka kominem. Przede wszystkim należy pamiętać, że do efektywnego i czystego spalania potrzebny jest odpowiedni dopływ powietrza do spalania. Jeśli zbytnio zmniejszy się przepływ powietrza, nastąpi nagromadzenie smoły drzewnej (kreozotu), co zwiększa jednocześnie ryzyko pożaru samego komina. Jednocześnie mogą pojawić się problemy z rozpalaniem oraz z wentylacją w domu.

Właśnie dlatego doprowadzenie powietrza to kluczowa kwestia, niezależnie czy mamy do czynienia z kominkiem otwartym, z wkładem kominkowym czy wolno stojącym piecem.

Czerpnia powietrza do kominka – działanie

Odpowiednio dobrany nawiewnik służy nie tylko do dostarczania tlenu, ale także do utrzymania ciśnienia w pomieszczeniu na takim poziomie, aby zapewnić doskonały przepływ powietrza. Dym wytwarzany podczas spalania musi wznosić się do komina, a nie z powrotem do pomieszczenia. Pomaga w tym właśnie dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.

Uznaje się, że sprawnie działający kominek powinien mieć dostarczone około 8 – 10 metrów sześciennych powietrza na 1 kilogram drewna. Ilość taka potrzebna do spalania bardzo często przewyższa ilość powietrza znajdującego się w pomieszczeniu średniej wielkości, zatem kominek zabiera wtedy niejako tlen domownikom. Dlatego najlepszym sposobem na zapewnienie właściwej ilości powietrza do kominka jest doprowadzenie go specjalnym kanałem nawiewnym bezpośrednio z zewnątrz budynku.

Należy pamiętać, że czerpanie powietrza z garażu czy piwnicy nie jest korzystne, gdyż wraz z powietrzem doprowadza się także kurz i pleśń. Najkorzystniej jest doprowadzić wentylację z zewnątrz domu, a na jej końcu zamontować czerpnię. Czerpnia powietrza do kominka jest w tym wypadku niezbędnym elementem całego układu powietrzno-spalinowego. Jej główna rola polega na ochronie przewodów przed dostaniem się do środka owadów, gryzoni i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Powinna być w związku z tym koniecznie zaopatrzona w kratkę wentylacyjną i siatkę, jednak niezbyt gęstą, gdyż małe oczka ograniczają przepływ powietrza. Dodatkowo może być wyposażona także w przepustnicę, która zmniejsza utratę ciepła. Przy instalacji należy zwrócić też uwagę, aby usytuowanie czerpni nie znajdowało się od strony silnych wiatrów, gdyż groziłoby to zadymieniem pomieszczeń i problemami z rozpalaniem kominka.

Czerpnie kominkowe wykonane są z wysokiej jakości, niepodatnej na korozję stali kwasoodpornej. Łatwe w instalacji i dostępne na rynku w wielu wariantach, zdecydowanie wpływają na komfort użytkowania domowych kominków.

Redakcja djakdesign.pl