Izolacja termiczna dachu płaskiego – najważniejsze korzyści

Dach to struktura, która ze względu na swe położenie jest integralnym elementem systemu termoizolacji. Ciepłe powietrze, które na zasadzie konwekcji unosi się do góry, nie powinno oddawać energii do otoczenia poprzez zadaszenie. Dlatego stosując izolację na dach płaski, można znacznie ograniczyć koszty energii i nie tylko.

Dlaczego dach płaski warto izolować?

Planując izolację dachu płaskiego, nie można mieć na myśli jedynie względów finansowych. Bardzo istotne jest również zadbanie o właściwą temperaturę wewnątrz domu. Odpowiednio dobrana izolacja zadaszenia to przede wszystkim:

  • możliwość efektywnego zagospodarowania poddasza (tak latem, jak i zimą),

  • wytrzymałość powłoki izolującej,

  • poprawa efektywności grzewczej.

Spośród wielu różnych metod izolacji zadaszeń, właśnie płyta PIR na płaski dach jest najlepszym rozwiązaniem. Jest to materiał trwały, po którego powierzchni można nawet bezpiecznie chodzić. Co więcej, posiada on mnóstwo interesujących właściwości, dzięki którym doskonale sprawdza się w swej roli.

Płyta PIR na dach płaski – dlaczego?

Montaż termoizolacyjnej płyty PIR na dachu płaskim to bardzo popularne rozwiązanie. Inwestorzy często decydują się na nie ze względu na korzyści, jakie ono ze sobą niesie.

  1. Bardzo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący zaledwie λ = 0,022 W/mK. Dzięki temu płyta PIR na płaski dach zapewnia optymalne warunki po to, by kształtować właściwy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń znajdujących się nawet tuż pod dachem.

  2. Wytrzymała konstrukcja. Płyty PIR charakteryzują się bardzo dużą odpornością na oddziaływania mechaniczne. To oznacza, że mogą one z łatwością znieść silne opady deszczu, śniegu, a nawet gradu. Montaż płyt nie wymaga konieczności instalacji przejść, które utrudniałyby pracę ekipie budowlanej.

  3. Szybkie odprowadzenie wody. Płyty PIR zostały zaprojektowane tak, aby maksymalnie uprościć proces odprowadzania wody deszczowej. Jest to konieczne nie tylko w czasie opadów deszczu, ale również podczas topnienia śniegu znajdującego się na zadaszeniu.

  4. Prostota montażu. Zaletą płyt PIR jest też prostota instalacji. Wynika ona ze specyfiki budulca użytego do ich produkcji, czyli poliizocyjanuranu. Bloki z niego powstałe są równe i dzięki temu tworzą jednolite połączenia pomiędzy sobą.

  5. Wszechstronność. Płyta PIR na płaski dach może być montowana bezpośrednio pod hydroizolacyjnymi membranami bitumicznymi. Takie rozwiązanie sprawia, że całość tworzy jednolitą, wytrzymałą strukturę, która będzie służyć inwestorowi przez wiele długich lat.

  6. Niewielka masa. Płyty PIR są stosunkowo lekkie, co znacznie ułatwia montaż i sprawia, że obciążenie konstrukcji budynku jest jeszcze mniejsze.

Reasumując, płyta PIT na dach to rozwiązanie, które nie bez powodu cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów.

Redakcja djakdesign.pl