Wiecha na budowie – siła wieloletniej tradycji

Choć większość z osób nie przyznaje się do bycia przesądnymi, to jednak szerokim łukiem omijają oni rozstawioną drabinę lub czarnego kota. Przesądy mają to do siebie, że jednak warto z nimi nie zadzierać. I choć nowoczesność i zaawansowane technologie szturmem podbijają coraz to nowe branże pewne elementy głęboko zakorzenione w tradycji pozostają niezmienne. Warto wspomnieć choćby o wiekowym rytuale, jakim jest choćby wiecha na budowie.

Wiecha na budowie

Wiecha to wieniec wykonany z gałązek, kwiatów i wstążek. Zgodnie z tradycją bez niej nie może zakończyć się żadna budowa. Wiecha, czyli wierzchowe lub wiankowe wieszana jest na konstrukcji dachu. Wraz z wiechą mogą być również wieszane narzędzia symbolizujące pracę cieśli, w tym między innymi piła czy młotek. Zgodnie z tradycją wiecha ma być formą podziękowania wszystkim rzemieślnikom zaangażowanym w budowę domu. Jej zawieszenie stanowi pretekst do radosnego świętowania ukończenia ważnego elementu budowy, jakim jest konstrukcja dachu. Co ciekawe, zwyczaj kultywuje się zarówno w przypadku nowoczesnego budownictwa z prefabrykatów, jak również budynków wznoszonych metodą tradycyjną.

Wiecha na budowie – wielowiekowa tradycja

Rytuał wiechy na budowie sięga XIV wieku. Dawniej była ona wieszana po ułożeniu ostatniej belki na wierzchu zrębu. Na krokwi wycinana była data ukończenia pracy, a wydarzenie miało charakter niezwykle uroczysty. Tak zwane popłatne wieńczyło zawieszenie wiechy. Wieniec z liści i gałęzi miał zapewnić budynkowi trwałość, a jego mieszkańcom bezpieczeństwo i pomyślność. Wierzono bowiem w to, że drzewa zamieszkiwane są przez bóstwa, które w znacznym stopniu oddziałują na ludzi. Ich moc miała zatem poprzez wieniec dotrzeć do konstrukcji domu. Było to zatem swoiste zawierzenie domu bóstwom, które miało przynieść szczęście gospodarzom. Brak wiechy mógł zatem sprowadzić na budynek i domowników nieszczęście.

Podest roboczy – niezbędnik każdej budowy. Sprawdź warunki na Geda24.pl.

Wiecha na budowie obecnie

Co ciekawe, rytuał wieszania wiechy na budowie jest tak silnie zakorzeniony, że w przypadku jej braku ekipy budowlane są w stanie nawet przerwać swoją pracę do czasu jej zawszenia. Zawieszenie wiechy jest niezwykle istotnym elementem każdej budowy, zarówno tej niewielkiej, jak i realizowanej w formie potężnej inwestycji. Symbolizuje ona zakończenie robót konstrukcyjnych oraz stanowi okazję do złożenia podziękowań wszystkim podmiotom zaangażowanym w realizację budowy. Choć zwykle zwieszenie wiechy nie jest zadaniem prostym, ponieważ jest ona umieszczana na stropie ostatniej kondygnacji, zawsze musi mieć miejsce. Podobnie jak przed laty, wiecha na budowie ma przynieść trwałość budynkowi i pomyślność jego mieszkańcom.

Wiecha na budowie w innych krajach

Choć wieniec z kwiatów, gałązek i wstążek to typowo Polski zwyczaj, to jednak podobne zwyczaje są również kultywowane w innych krajach. W Holandii na przykład nad bezpieczeństwem budowy czuwa flaga regionu lub miasta, która zawieszana jest na najwyższym punkcie budynku. Co ciekawe, flaga wisi na budynku do czasu, w którym inwestor nie poczęstuje piwem wszystkich pracowników. W sytuacji, w której flaga znajduje się na budynku dłużej niż kilka dni, jest on posądzany o skąpstwo i chciwość. W Bułgarii natomiast po zamontowaniu ostatniej krokwi na szczycie budynku rozwieszane są ubrania, które stanowią formę podarunku od okolicznych sąsiadów. W ten sposób wyrażają oni życzenie pomyślności. Co ciekawe, swoista wiecha na budowie nie jest jedynie Europejskim zwyczajem. W Nowej Zelandii po zakończeniu wznoszenia dachu oraz sprawdzeniu jego szczelności pracownicy są przez inwestora częstowani tortem i piwem. W Stanach Zjednoczonych z kolei ostatnia belka konstrukcji malowana jest na biało, a następnie podpisywana przez wszystkich pracowników budowy.

Redakcja djakdesign.pl